Moje zdrowie i bezpieczeństwo - Żabki 🙂

Ten tydzień upłynął Żabkom na rozmowach o ich zdrowiu i bezpieczeństwie. Mówiliśmy o bezpieczeństwie na drodze , w domu i w przedszkolu. Sprawdzaliśmy w co powinien być zaopatrzony prawdziwy rowerzysta, a także bawiliśmy się w prawdziwego policjanta kierującego ruchem! Przypomnieliśmy sobie także numer alarmowy, który powinniśmy użyć w razie potrzeby. Odpowiadaliśmy sobie na pytania jak dbać o swoje zdrowie. Wspomnieliśmy, że nie tylko ważne jest zdrowe odżywianie czy zdrowy sen , ale także ruch fizyczny i higiena. Po eksperymentach z mydłem ozdobiliśmy więc nasze ręczniki powstałą kolorową pianą. W piątek sprawdzaliśmy kim będziemy w przyszłości oraz który "bucik" wyjdzie pierwszy za mąż lub się pierwszy ożeni;-)

Zdrowie i bezpieczeństwo u Delfinków:-)

W tym tygodniu Delfinki dowiedziały się jak należy dbać o swoje bezpieczeństwo, zwłaszcza podczas rowerowych wycieczek oraz jaki jest numer alarmowy i kiedy należy pod niego zadzwonić. Maluszki wiedzą też, co należy robić, aby dbać o swoje zdrowie: co należy jeść i jak dbać o swoją higienę. Delfinki wykonały też pracę plastyczną , aby utrwalić prawidłowe nawyki mycia zębów. Duże zainteresowanie dzieci wzbudziły eksperymenty, w których sprawdzaliśmy, czy lepiej się myć w ciepłej,czy w zimnej wodzie. A w piątek Delfinki zamieniły się we wróżbitów i sprawdzały kim będą w przyszłości, jak będą miały na imię ich mężowie i żony oraz, który "bucik" pierwszy wyjdzie za mąż lub się ożeni;-)

Koktajl ananasowo-bananowy w wykonaniu Żabek i Delfinków:-)

Dzisiaj Żabki i Delfinki w ramach II śniadania postanowiły przygotować wyśmienity i pożywny koktajl ananasowo-bananowy. Było pysznie:-)

I miejsce w konkursie plastycznym 🙂

Miło nam poinformować, że nasz przedszkolak z grupy Żabek zajął I miejsce w międzyprzedszkolnym konkursie plastycznym pt."Pluszowy miś, mój przyjaciel" w kategorii wiekowej 3-4 latków zorganizowanym przez Niepubliczne Plastusiowe Przedszkole w Częstochowie. Zwycięzcy I miejsca gratulujemy, a cioci Monice dziękujemy za pomoc w przygotowaniu naszego podopiecznego do konkursu.:-) Ps. Dziękujemy również naszym 2 przedszkolankom za wzięcie udziału w konkursie:-)

Dzień Pluszowego Misia:-)

Dzień Pluszowego Misia to jeden z najważniejszych dni w całym roku. Każdy przedszkolak przyniósł swojego ukochanego pluszaka z domku i razem z nim bawił się przez cały dzień. Były wspólne tańce, przytulanki, sprawdzenie, czy wszystkie misie mają łapki, oczka, uszka i brzuszki. A ponieważ każdy miś obchodził w tym dniu swoje święto, nie mogło zabraknąć radosnych piosenek, okrzyków, wierszyków i oczywiście prezentów, które zostały samodzielnie przygotowane przez przedszkolaki. Nawet podczas spaceru dzieci szukały misia w lesie, ale na szczęście go nie znalazły. 😉

Moje prawa i obowiązki - Delfinki:-)

Jakie mamy prawa, a jakie obowiązki? Tego próbowały się dowiedzieć Delfinki przez cały tydzień. Symbole ochrony przed łamaniem praw dziecka miały być kolorowe parasole, które dzieci wykleiły plasteliną. Oprócz tego pokazały, że bez problemu mogą pomóc rodzicom w domowych porządkach czy zmywaniu.

Prawa i obowiązki u Żabek:-)

W tym tygodniu tematem przewodnim u Żabek były prawa i obowiązki. Poznaliśmy prawa jakie nam przysługują oraz rozmawialiśmy o obowiązkach domowych. Dowiedzieliśmy się kto w domu gotuje, sprząta, naprawia kapiący kran i wyprowadza psa na spacer. Rozmawialiśmy również o tym jakie obowiązki w domu mają dzieci. Omówiliśmy w jakich pracach powinniśmy pomagać mamie i tacie. Oprócz tego sprzątaliśmy kąciki tematyczne, odkładaliśmy swoje buty na miejsce oraz obejrzeliśmy krótką bajkę o "Królewnie Śnieżce i 7 krasnoludkach." Dowiedzieliśmy się również kto to jest dyżurny i jakie ma obowiązki. W tym tygodniu rolę dyżurnych pełnili Ania i Kamil. Jesteśmy z nich bardzo dumni, ponieważ pełnili powierzone im zadania z wielką starannością:-)

Domowa ciastolina u Żabek i Delfinków:-)

Żabki i Delfinki rozwijały dzisiaj swoją kreatywność i sprawność manualną lepiąc z ciastoliny, którą samodzielnie wykonały.:-)

 

Ćwiczenia dnia praktycznego u Żabek:-)

Dzisiaj Żabki przesypywały ryż z miseczki do miseczki za pomocą łyżeczki, przenosiły wodę z miseczki do miseczki wykorzystując do tego gąbeczki oraz oddzielały kasze mannę od grochu za pomocą siteczek. 🙂

Ćwiczenie dnia praktycznego u Delfinków:-)

Dzisiaj Delfinki przesypywały ryż z miseczki do miseczki za pomocą łyżeczki, przenosiły wodę z miseczki do miseczki wykorzystując do tego gąbeczki oraz oddzielały kasze mannę od grochu za pomocą siteczek. 🙂

12-16.11.2018 Dom u Żabek

W tym tygodniu u Żabek tematem przewodnim był DOM. Poznawaliśmy różnego rodzaju domy. Jedne były z lodu, drugie z gałęzi, a jeszcze inne z kawałka płachty. Mówiliśmy kto w nich może mieszkać. Opisywaliśmy wygląd naszych mieszkań i domów, a także pomieszczeń tam się znajdujących.Nie mogliśmy pominąć także domów zwierząt!. Wspomnieliśmy też o sprzętach, które możemy znaleźć w naszych domach oraz sprawdziliśmy jakie urządzenia domowe ukrywa nasza przedszkolna kuchnia.Uczyliśmy się gdzie znajduje się w bloku piwnica, a gdzie strych, co to jest parter i jak liczymy piętra.Ponadto świętowaliśmy urodziny naszych 2 kolegów z grupy. Wszystkiego najlepszego chłopcy!;-)

12-16.11.2018 Mój dom- Delfinki:-)

Dobrze w domu być z mamą i tatą. Delfinki doskonale rozróżniają pomieszczenia znajdujące się w domu. Wiedzą, jakie urządzenia i meble znajdują się w kuchni, sypialni, salonie czy łazience. Maluchy same nawet potrafią zaprojektować swoje figurkowe domki, dzięki czemu utrwaliły sobie pojęcia koła, kwadratu i trójkąta. Dużą przyjemność sprawiła dzieciom możliwość oglądania różnych domów znajdujących się w okolicy przedszkola podczas spaceru.

16.11.2018 "Bezpieczny Miś" u Żabek i Delfinków:-)

Dzisiaj w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty z pierwszej pomocy dla dzieci pt. "Bezpieczny Miś".

15.11.2018 Pasowanie na przedszkolaka u Żabek i Delfinków:-)

Dzisiaj nasi mali podopieczni zostali oficjalnie pasowani na przedszkolaków. Udowodnili, że świetnie potrafią śpiewać, recytować, liczyć i tańczyć. Gratulujemy rodzicom tak wspaniałych, odważnych i utalentowanych pociech:-) Dziękujemy naszym ciociom za piękne przygotowanie dzieci do występu, a rodzicom za wielkie zaangażowanie w przygotowanie pysznego poczęstunku. 🙂

14.11.2018 Wesoła zabawa z magią u Żabek i Delfinków:-)

Dzisiaj nasze przedszkole odwiedził magik z krakowskiego Teatrzyku Iluzji z przedstawieniem "Wesoła zabawa z magią."

9.11.2018 Ciasteczka zbożowe u Żabek i Delfinków:-)

Żabki i Delfinki postanowiły upiec zdrowe i pożywne ciasteczka zbożowe z bakaliami, którymi będą częstować swoich rodziców w dniu Pasowania Na Przedszkola:-)

5-9.11.2018 Rodzinnie u Żabek:-)

Ten tydzień w grupie Żabek przeznaczony był dla rodziny. Żabki rozmawiały o swoich rodzinach, prezentowały innym dzieciom swoje zdjęcia rodzinne, tłumaczyły , kto znajduje się na fotografiach. Przypomnieliśmy sobie jak należy się zachowywać, aby rodzicom, rodzeństwu i innym osobom nie sprawiać przykrości, a wręcz przeciwnie - pomagać. Stworzyliśmy własne rodziny z figur geometrycznych i rysowaliśmy dla naszych najbliższych piękne obrazki. Teraz już wszyscy wiemy , kto jest mamą Jasia, a kto bratem Kamila;-) Ponadto świętowaliśmy urodziny naszej koleżanki z grupy:-)

5-9.11.2018 Z rodziną najlepiej - Delfinki 🙂

W tym tygodniu u Delfinków zrobiło się bardzo rodzinnie. A to za sprawą zdjęć przyniesionych przez dzieci. Każdy przedstawił członków swojej rodziny oraz opowiedział jak spędza z nimi czas. Maluszki jako pracę plastyczną wykonały swoje domki pełne miłości. Utrwaliły sobie także części ciała, dowiedziały się, które są pojedyncze, a które występują parami.

 

Narodowe Święto Niepodległości u Żabek i Delfinków:-)

Dzisiaj w naszym przedszkolu z okazji 100-rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości nasze przedszkolaki włączyły się w akcję bicia "Rekordu dla Niepodległej i o godz. 11:11 wspólnie z dziećmi z innych przedszkoli, szkół i placówek oświatowych odśpiewaliśmy hymn polski. Ponadto obejrzeliśmy krótki filmik pt. "Polak Mały!" o polskich symbolach narodowych, tańczyliśmy do teledysku piosenki pt. "Jestem Polakiem" oraz wykleiliśmy bibułą flagę i godło Polski. 🙂

8.11.2018 Ceramika u Żabek i Delfinków:-)

5.11.2018 Dzień Postaci z Bajek u Żabek i Delfinków:-)

Dziś w przedszkolu mieliśmy nietypowych gości: Pszczółkę Maję, Batmana, Królewnę Elzę i wiele innych wspaniałych postaci z bajek. Wspólnie zgadywaliśmy kto się ukrywa pod czarodziejskim strojem, byliśmy na wycieczce w tajemniczym lesie oraz oglądaliśmy przedstawienie o Jasiu i Małgosi w wykonaniu naszych cioć, po którym wspólnie ozdabialiśmy domek Baby Jagi na kurzej nóżce - papierowymi pierniczkami. Na koniec pomagaliśmy zagubionym piosenkom odnaleźć właściwe bajki i urządziliśmy wielki bal:-)

29-31.10.2018 Dyniowy zawrót głowy u Żabek i Delfinków:-)

W tym tygodniu żabki i Delfinki bawiły się wspólnie . Odwiedził je dyniowy Grześ, z którym spędziły całe 3 dni. Razem z nim wspólnie eksperymentowali, badali "wnętrzności" dyniowe i poznali całą rodzinę dyń, łącznie z kuzynami: ogórkiem i cukinią. Grześ zapoznał dzieci ze sposobami radzenia sobie ze złością. Teraz już dzieci wiedzą, że najłatwiej się jej pozbyć rysując energicznie esy i floresy, a później wyrzucić je do kosza lub tupiąc tak mocno, jak bardzo jest się złym.

 

III miejsce w konkursie recytatorskim pt. "Od przedszkolaka do aktora."

Miło nam poinformować, że nasz przedszkolak z grupy Żabek zajął III miejsce w międzyprzedszkolnym konkursie recytatorskim pt." Od przedszkolaka do aktora" w kategorii wiekowej 4 latków zorganizowanym przez Miejskie Przedszkole nr 41 Częstochowie. Zwycięzcy III miejsca gratulujemy, a cioci Monice dziękujemy za pomoc w przygotowaniu naszego podopiecznego do konkursu.:-)

 

22-26.10.2018 W czasie deszczu Żabki się NIE nudzą:-)

W tym tygodniu Żabki zaprzyjaźniły się z deszczem. Rozmawialiśmy do czego potrzebny nam jest deszcz. Stworzyliśmy jesienne parasole oraz kolorowe kalosze. Eksperymentowaliśmy- sprawdzaliśmy co utrzyma się na powierzchni wody, a co utonie, jaki woda ma smak, kształt i zapach. Wybieraliśmy strój odpowiedni na deszczowe dni. Na rytmice śpiewaliśmy i tańczyliśmy do deszczowych piosenek. Ponadto goniliśmy kropelki wody, chowaliśmy się pod parasolami i przeskakiwaliśmy przez kałuże. Oglądaliśmy krótki filmik o kropelce wody, stworzyliśmy kolorowe tęcze i poznaliśmy znajdujące się na nich kolory. Wspólnie stwierdziliśmy, że deszcz to dobra sprawa !

 

22-26.10.2018 Idzie jesień ...z deszcze u Delfinków:-)

"Pada deszcz jesienny deszcz kap, kap, kap, kap, kap" W związku z nadejściem deszczowej aury, w tym tygodniu rozmawialiśmy o deszczu małym i dużym oraz o tym, co należy zabrać ze sobą w taką pogodę. Badaliśmy właściwości wody, przeliczaliśmy kropelki spadające z chmurki oraz graliśmy deszczową muzykę.

 

Mali ceramicy lepią gliną:-)

 

II miejsce w konkursie plastycznym pt. "Moja ulubiona piosenka.":-)

Miło nam poinformować, że nasza przedszkolanka z grupy Żabek zajęła II miejsce w międzyprzedszkolnym konkursie plastycznym pt." Moja ulubiona piosenka" w kategorii wiekowej 3-4 latków zorganizowanym przez Niepubliczne Plastusiowe Przedszkola w Częstochowie. Zwyciężczyni II miejsca gratulujemy, a cioci Monice dziękujemy za pomoc w przygotowaniu naszej podopiecznej do konkursu.:-)

 

25.10.2018 Ćwiczenia dnia praktycznego u Żabek i Delfinków:-)

Dzisiaj nasze przedszkolaki ćwiczyły składanie ubrań, segregowanie skarpetek w pary i przypinanie ich klamerką do bielizny oraz różnego rodzaju zapinanie ubrań:-)

 

22.10.2018 "Bezpieczny przejazd- szlaban na ryzyko"

Dzisiaj w ramach kampanii społecznej "Bezpieczny przejazd-szlaban na ryzyko" organizowanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe Zakład Linii Kolejowych w Częstochowie nasze przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych podczas których zostały omówione zasady poruszania się na przejazdach kolejowo-drogowych. Za udział w prelekcji Żabki i Delfinki otrzymały od pani Julity książeczki o bezpiecznym przejeździe, a przedszkole dyplom.

 

Wodne eksperymenty u Żabek i Delfinków:-)

Dziś Żabki i Delfinki eksperymentowali z wodą. Sprawdzaliśmy co się stanie, gdy do słoika z wodą wrzucimy kamień. Świetnie przewidzieliśmy, że zatonie, ale zaskoczyło nas to, że pojawiły się na nim bąbelki powietrza, które uciekały do góry podczas poruszania słoikiem. Dowiedzieliśmy się też , że kamień wrzucony do słoika z wodą sprawia, że poziom wody się podnosi i że jest to za sprawą prawa Archimedesa.Ciekawe było, gdy konfetti wrzucone do słoika pływało po powierzchni wody, a wymieszane zatonęło, by ponownie się unosić po podgrzaniu słoika świeczką. Na koniec sprawiliśmy, że papierowe kwiatki otworzyły swoje kwiatki pływając na wodzie, a pieprz uciekał przed mydłem. 🙂

 

15-19.10.2018 O chlebie, mące, zbożu i wełnie u Delfinków:-)

Czy wiecie, że w naszym przedszkolu można zjeść najlepsze, najsmaczniejsze, a w dodatku najświeższe bułeczki w całej Częstochowie , a może i nie tylko? Wszystko to jest zasługą małych rączek naszych przedszkolaków , które dokładnie potrafią wymieszać wszystkie składniki. Nasze maluszki potrafią też odróżnić pszenicę od jęczmienia, rysować w mące oraz przesypywać małe ziarenka z miseczki do kubeczka, Wiedzą też, że owce są mięciutkie i to od nich mamy wełnę, a z niej ciepłe swetry. Potrafią już pokazać oczy, uszy i usta oraz nazwać je po angielsku. Znają również piosenkę o małych jeżach, które jeżdżą na rowerze. Zapytajcie ich sami ...:-)

 

15-19.10.2018 "Co z czego otrzymujemy?"

W tym tygodniu Żabki wybrały się na wirtualną wycieczkę do piekarni. Poznaliśmy pracę pana piekarza i na chwilę sami zamieniliśmy się w piekarzy-piekąc pyszne bułeczki:-) Oglądaliśmy edukacyjny filmik oraz czytaliśmy opowiadanie o tym, co jest potrzebne do pieczenia chleba. Dowiedzieliśmy się również skąd mamy mąkę, bez której piekarz nie mógłby wykonywać swojej pracy. Mówiliśmy także o innych zawodach. Bawiliśmy się w sklep, sprzedając pyszne pieczywo oraz inne produkty, także te pozyskiwane dzięki zwierzętom, m.in wełnę z której zrobiliśmy puszyste owieczki:-) Świętowaliśmy również urodziny naszego kolegi z grupy 🙂

 

8-12.10.2018 Delfinki poznają zwierzęta leśne 🙂

W tym tygodniu do Delfinków przyszło bardzo dużo leśnych zwierząt, które opowiadały o tym jak się przygotowują do zimy. Przyleciała sowa Elżbieta, przytuptał jeż Kolczatek i przybiegła też wiewiórka Basia. Dzieci pomagały w przygotowaniach: zbierały i liczyły zapasy dla wiewiórki, zrobiły domek dla jeża oraz przygotowały dziuple dla sowy. Na podsumowanie całego tygodnia dzieci obejrzały krótki film o tym, jak inne zwierzęta przygotowują się do zimy:-)

 

8-12.10.2018 Zwierzęta jesienią u Żabek 🙂

W tym tygodniu żabki odwiedziły park i las i poznały mieszkające tam zwierzęta. Razem z wiewiórką skakaliśmy po drzewach i chowaliśmy się w dziuplach. Dowiedzieliśmy się jak zwierzęta przygotowują się do zimy, kto robi zapasy, kto zasypia w sen zimowy, a kto odlatuje do ciepłych krajów. Robiliśmy jeże z masy solnej i szyszek oraz obejrzeliśmy film przyrodniczy o zwierzętach jesienią i wspólnie stworzyliśmy kodeks "przyjaciół lasu" 🙂

 

Światowy Dzień Czystych Rąk u Żabek i Delfinków 🙂

 

9.10.2018 Grupowe zajęcia logopedyczne u Żabek:-)

 

9.10.2018 Grupowe zajęcia logopedyczne u Delfinków:-)

 

5.10.2018 Sok owocowo-warzywny u Żabek i Delfinków:-)

Na zakończenie tygodnia owocowo-warzywnego, Żabki i Delfinki postanowiły samodzielnie przygotować prawdziwą bombę witaminową czyli sok ze świeżych warzyw i owoców. 🙂

 

1-5.10.2018 Owoce i warzywa u Delfinków:-)

W tym tygodniu na pierwszym planie były owoce i warzywa. Sprawdzaliśmy ich smak oraz co mają w środku. Była to świetna okazja do utrwalenia nazw kolorów. Dzieci wykonały piękne przestrzenne drzewa owocowe, owocowo-warzywne gniotki oraz stempelkowe owoce w słoikach.Świętowaliśmy również urodzinki naszego kolego oraz zrobiliśmy pyszne soki owocowe i warzywne.:-)

 

1-5.10.2018 Owocowo-warzywnie u Żabek:-)

W tym tygodniu Żabki eksperymentowały z warzywami i owocami. Układaliśmy owocowe puzzle, szukaliśmy warzywno-owocowych par, grupowaliśmy i liczyliśmy owocowe i warzywne pyszności. Poznaliśmy nowe tajemnicze warzywa i owoce, próbowaliśmy rozpoznać je tylko przez zmysł dotyku lub węchu. Bawiliśmy się w owocowo-warzywne zabawy oraz stworzyliśmy piękne drzewa owocowe, a także dżemy i przeciery w słoikach w naszych książeczkach. Ponadto słuchaliśmy warzywno-owocowych wierszyków i opowiadań oraz śpiewaliśmy tematyczne piosenki. Zwieńczeniem tego tygodnia był własnoręcznie wykonany sok owocowo-warzywny na zajęciach z kuchcikowa:-)

 

27-31.08.2018 Tydzień piracki 🙂

W tym tygodniu przenieśliśmy się do świata piratów: malowaliśmy tratwy pirackie, w których później pływaliśmy odziani w pirackie czapki i opaski na oczach, robiliśmy pirackie ośmiornice z rolek po papierze toaletowym oraz piekliśmy pyszne ciasteczka ze śliwką z naszymi ciociami, które później konsumowaliśmy na podwieczorek.

20-24.08.2018 A oto jak wyglądał nasz trzeci tydzień sierpnia ...:-)

W tym tygodniu oprócz układania klocków , puzzli i zabaw naszymi kochanymi przedszkolnymi zabawkami, rysowaliśmy na kaszy, samodzielnie wycinaliśmy rożki do lodów, a następnie malowaliśmy własnoręcznie zrobionymi farbami lody, które później ciocia włożyła do mikrofalówki i uzyskaliśmy niesamowity efekt 3D:-) Poza tym na dywanie bawiliśmy się w zabawę "Chodzi lisek koło drogi..." 🙂 jak również spędziliśmy wspaniale czas na placu zabaw malując nasze zabawki i płotek magiczną farbą i ćwicząc równowagę na bieżni zrobionej z ławeczek. 🙂

13-17.08.2018 Drugi tydzień sierpnia w naszym przedszkolu 🙂

W tym tym tygodniu układaliśmy puzzle, klocki,bawiliśmy się, rozwijaliśmy małą motorykę poprzez tworzenie kolorowych mozaik, które świetnie się też sprawdziły jako materiały do przewożenia na wywrocie czy koparce:-),chodziliśmy po linach, robiliśmy nadmorskie mandale i świetnie się bawiliśmy na placu zabaw:-)

6-10.08.2018 Pierwszy tydzień sierpnia w naszym przedszkolu.

10.07.2018 Chodzimy na szczudłach, gramy w klasy i rysujemy kredą.

6.07.2018 Zabawy z bańkami mydlanymi i chustą Klanza.

5.07.2018 Aktywnego spędzania czasu na placu zabaw c.d.

 

4.07.2018 Spacer sensoryczny boso.

3.07.2018 Aktywnie spędzamy czas na placu zabaw.

2.07.2018 Ćwiczenia dnia praktycznego.

29.06.2018 Zajęcia otwarte dla rodziców.

27.06.2018 Rytmika z ciocią Moniką c.d.

21.06.2018 Kleimy statki 🙂

20.06.2018 Grupowe zajęcia logopedyczne z ciocią Anią c.d.

18.06.2018 Ceramika z ciocią Anią c.d.

14.06.2018 Teatr Lalek Bajka i "Kot w butach"